Zo zákulisia
Nezabudnuteľná cesta za hudobným videom v Indii
Scroll

Zo zákulisia s GATC

Pri teplote 36 stupňov a neúprosnej vlhkosti vzduchu rockeri v kožených bundách s dlhými splývavými vlasmi spúšťajú gitarové sóla, spievajú texty a sú pánmi pódia na pozadí prízračného gotického kostola z 19. storočia v indickej Karnatake. Miestni mladíci sa preháňajú na bicykloch, vrhajú zvedavé pohľady, zatiaľ čo sa zhromažďuje eklektická zmes miestnych obyvateľov a turistov, ktorých toto predstavenie priťahuje. Je to môj štvrtý deň v Indii a ja tu natáčam hudobný videoklip pre energickú indickú rockovú a heavymetalovú skupinu Girish and the Chronicles - alebo GATC, ako sa im familiárne hovorí.


Naše miesto, vzdialené šesť hodín jazdy autom od Bangalúru (domovskej základne GATC), sú strašidelné ruiny Ružencového kostola Shettihalli. Horúčava a vlhkosť sú také intenzívne, že po každom zábere sa všetci tlačíme do nášho karavanu, klimatizácia je zapnutá na plné obrátky a snažíme sa schladiť. Náš vodič, ktorý ako jediný z nás hovorí kannadsky, sa stáva našim neopísaným hrdinom, dohovára miestnym tínedžerom, aby nám priniesli vodu a pivo, a dokonca vyjednáva prenájom motocykla, aby nahradil chýbajúci stojan na klávesy. Keď sme vyrážali z Bangalúru o štvrtej ráno, neboli sme si istí, či kvôli blížiacemu sa monzúnovému obdobiu nájdeme kostol zatopený. Usmialo sa na nás šťastie - nebol.Ako som sa tu ocitol?

Cesta, ktorá ma priviedla k tejto jedinečnej skúsenosti, sa začala v máji 2019, keď moja manželka dostala zaujímavú príležitosť na služobnú cestu do Bangalúru. Nedočkavo som sa k nej pripojil a vytýčil som našu cestu do Indie.


Po príchode do Bangalúru nás čakal voľný víkend, počas ktorého sme mali možnosť ponoriť sa do pulzujúceho života mesta, ešte pred začiatkom pracovných povinností mojej ženy. Prvý dojem z Indie je pre každého západného človeka nesmierne hlboký - symfónia chaosu a krásy s množstvom pohľadov, zvukov a vôní, ktoré sú rovnako očarujúce ako zahlcujúce. Scény z každodenného života, vrátane občasnej kravy brázdiacej ulice, boli úžasné.


Keďže moja manželka bola zaneprázdnená pracovnými aktivitami, musel som Bangalúr preskúmať sám. Hoci ma lákali historické britské koloniálne pamiatky a lákavá bola aj preslávená mestská pivná scéna, túžil som po niečom plnšom. Moja zvedavosť ma priviedla k objaveniu statusu Bangalúru ako srdca indickej rockovej hudobnej kultúry. Vybavený mojím novým bezzrkadlovým fotoaparátom Fujifilm sa začala formovať myšlienka nakrútiť hudobné video. Po spojení s GATC na sociálnych sieťach a zistení, že ich nedávno vydaný album potrebuje propagačné videá, sa plán dal do pohybu.

O dva mesiace neskôr sa naša tvorivá spolupráca začala osobne pri jedle v Bangalúre. Dohodli sme sa na piesni a vízii videoklipu, v ktorom by sa prelínal neskrotný duch rock n' rollu s pokojnou krásou prírody a strašidelným pôvabom starobylého gotického kostola. Napriek výzvam, ktoré predstavovala moja neznalosť Indie a obmedzenia vyplývajúce z nabitého harmonogramu nakrúcania, úprimné kamarátstvo a talent Girisha, Suraza, Yogesha, Nagena a Krishha urobili z tohto dobrodružstva jeden z vrcholov mojej kariéry producenta videí.


Videoklip k piesni "Rock 'n' Roll Is Here to Stay" nazbieral takmer 1,4 milióna pozretí, čo pomohlo katapultovať GATC na festivaly v Európe a po celom svete. Keep on Rocking!


Cary